MART AYI- TOHUM

UNDP GEF SGP destekli ÇİDEA -Çocuklar İle İklim Değişikliğinin Etkilerini Azaltma ve Kuşaklararası Aktarım Projesi’nin Mart ayında Çankaya Belediyesi Kreşlerinden 60- 72 ay yaş grubundan 388 çocuk, MoniBostan alanına üçüncü kez geldi.
Modülü Tohum olan Mart ayında, çocuklar MoniBostan’da ve uygulama bahçelerinde olan değişiklikleri gözlemleme fırsatı buldular.

Açılış çemberi ve antlaşmaların hatırlanmasının ardından ‘Tohum ve Yoga’ etkinliğine geçilerek, çocuklar, tohumdan kiraz ağacına dönüşmenin serüvenini yoga hareketleri ile deneyimlenmiştir.

Parkur da serbest vakit geçirmenin ardından, daha önceden saklanan çeşitli tohum kartlarını parkur alanında bulan çocuklar ile beraber uygulama bahçelerine geçilmiştir. Buldukları kartlardaki tohumların gerçek halleri gösterilmiştir.

Farklı tohumlara dokunup, yeri gelince koklayıp, boyutlarını şekillerini inceledikten sonra bu tohumlar uygulama bahçe alanlarına çocuklar tarafından ekilmiştir. Mercimek, nohut, arpa ve soğan tohumlarının nasıl büyüdüğü, benzerlikleri ve farklılıkları üzerine konuştuktan sonra tohum topu etkinliğine geçilmiştir.

Tohum topunun ne olduğu ve neden yaptığımız ile ilgili kısa bir konuşmanın ardından kollar sıvanmış eller çamura sokulmuştur. Tohum toplarına çiçek tohumları konularak saman ve su ile iyice yoğurulmuştur. Hazırlanan tohum topları çocukların fırlatabilmesi için kurumak üzere okullara götürülmüştür.

Tohum modülünde çocukların,

  1. Tarımsal üretim sürecinin aşamalarını bilmesi
  2. Tarımsal üretim sürecinde döngülerin farkında olması
  3. Tarımsal üretim süreci ile ilgilenmekten hoşlanması
  4. Tarımsal üretim sürecinde sorumluluk alması
  5. Mevsimsel beslenmenin önemini bilmesi
  6. Yerel gıda tüketiminin önemini bilmesi
  7. Mevsiminde yetişen yiyecekleri tüketmek istemesi
  8. Yerel gıdalar ile beslenmeye özen göstermesi
  9. Doğadaki grup oyunlarına katılım sağlaması

Gibi kazanımlar elde etmesine özen gösterilmiştir.

Pestalozzi
“ÇOCUĞUNUZU DOĞAYA YÖNLENDİRİN. ONA VADİLERİ, TEPELERİ GÖSTERİN. ORADA DAHA İYİ DİNLERLER VE ÖZGÜR OLMA RUHU ONLARA ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELMEK İÇİN DAHA FAZLA GÜÇ VERİR. FAKAT BU ÖZGÜRLÜK SAATLERİNDE SİZİN TARAFINIZDAN DEĞİL DE DOĞA TARAFINDAN ÖĞRETİLMESİNE İZİN VERİN. ONUN GERÇEK ÖĞRETMENİN KENDİSİ OLDUĞUNUN FARKINA VARMASINI SAĞLAYIN VE SİZ SADECE SESSİZCE YANINDA OLUN. BİR KUŞUN YA DA BİR YAPRAĞIN ÜZERİNDEKİ BÖCEK ONU DURDURDUĞUNDA BİLİN Kİ BİR ŞEYLER ÖĞRENİYORDUR VE SİZ BU DURUMDA SADECE YANINDA SESSİZCE KALMAYI TERCİH EDİN”

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir