KASIM AYI- İKLİM OKURYAZARLIĞI

UNDP GEF SGP destekli ÇİDEA( Çocuklarla İklim Değişikliğinin Etkilerini Azaltma ve Kuşaklararası Aktarım) Projesi’nin Kasım ayı sürecinde Çankaya Belediyesi Kreşleri’nin 60- 72 ay yaş grubundan 388 çocuk MoniBostan alanına ikinci kez gelmiş bulunmaktadır.
Modülü İklim Okuryazarlığı olan Kasım ayında, çocuklar ile iklimi, hava durumlarını, sera gazlarını ve atıkları konuştuk. Daha çok deneyimlemeye ve oyunlara dayalı olan bu konuşmaların yanında çocuklar ilk ay MoniBostan’da ektikleri tohumları gözlemlediler.

Gözlemlerin yapıldığı , parkurda oyunların oynandığı, kedilere ve diğer canlılara (hatta bazen geçen helikopterlere) el sallayarak selam verildiği, termometre ile ısı keşiflerinin yapıldığı, seranın içinde sevgili İnci Gökmen ve Ali Gökmen tarafından ‘iklim ve sera gazların’ anlatıldığı , plastik ve evsel atıkların farklarından bahsedildiği bu Kasım ayı ile birlikte ikinci modülümüz tamamlanmış bulunmaktadır.
15 Kasım tarihinden başlayarak 28 Kasım tarihine kadar süren İklim Okuryazarlığı modülünde EkoRehberler ile birlikte çocukların, iklim farkındalığı kazanmasına yönelik etkinlikler düzenlenmiştir.

Bu modülde çocukların,

1-Doğa ile yaptığımız etik antlaşmaları bilmesi

2-Hava olaylarının farkında olması

3- Aşırı hava olaylarının farkında olması

4- Sera gazı etkisini bilmesi

5- Karbon ayak izini bilmesi

6- Karbon ayak izini küçültmek için yapılabilecek şeyleri sıralaması

7- İklim krizinin neden olduğu problemlerin çözümü ile ilgili olması

8- Paketli ürün tüketmemeye gayret etmesi

9- Kısa mesafelerde araç kullanmak istememesi

10- Yürümeyi ve bisiklet sürmeyi sevmesi

11- Atıkları ayrıştırması

12- Matara kullanması

gibi kazanımlar elde etmesine özen gösterilmiştir.

Pestalozzi

“Çocuğunuzu doğaya yönlendirin. Ona vadileri, tepeleri gösterin. Orada daha iyi dinlerler ve özgür olma ruhu onlara zorlukların üstesinden gelmek için daha fazla güç verir. Fakat bu özgürlük saatlerinde sizin tarafınızdan değil de doğa tarafından öğretilmesine izin verin. Onun gerçek öğretmenin kendisi olduğunun farkına varmasını sağlayın ve siz sadece sessizce yanında olun. Bir kuşun ya da bir yaprağın üzerindeki böcek onu durdurduğunda bilin ki bir şeyler öğreniyordur ve siz bu durumda sadece yanında sessizce kalmayı tercih edin”

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir